Menu

Wyzwania nowoczesnego świata

Idee i zdarzenia ze świata, ginące w zalewie informacji.

Jaka piękna katastrofa

rafal.kinowski

Wiadomo, że decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej, podjęta w czerwcowym referendum, będzie brzemienna w skutki. Mimo, że od feralnego głosowania minęły już cztery miesiące, wciąż nieznana jest pełna skala katastrofy. Niektórych szkód nie da oszacować a priori. Szczególnie tych dotyczących utraty wpływu na świecie, w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, państwami UE czy wspólnoty Commonwealth’u. Inne straty dadzą się łatwo skalkulować. Szczególnie te wymierne – wyrządzone brytyjskiej gospodarce.

Izolacjonizm, groźna tendencja, mająca odwrócić bieg globalizacji, już daje pierwsze efekty: wrogość wobec imigrantów czy wzrost nacjonalizmu. Można łatwo zatrzasnąć drzwi przed uchodźcami czy pracownikami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak po latach braku jednolitej wizji rozwoju gospodarczego Zjednoczonego Królestwa, które jest uzależnione – jak nigdy dotąd – od międzynarodowych korporacji i kapitału zagranicznego, trudno będzie przeciąć więzy finansowe. Wielu popleczników Brexitu łudzi się, że splot relacji biznesowych świata i Wielkiej Brytanii jest na tyle silny, iż mimo wyjścia nie zmieni sytuacji ekonomicznej kraju. Zwolennicy pójścia samotną drogą chcieliby mieć ciastko – zamknąć granicę przed wszystkim co obce i zjeść je – chroniąc dostęp do wspólnego rynku dla brytyjskich produktów. Nietrudno zgadnąć, że taka kalkulacja jest z góry skazana na porażkę.

O przykłady nietrudno. Na początku września szef Niemieckiej Izby Handlowej, Eric Schweitzer zagroził, że z powodu niepewności co przyszłej drogi, obranej przez Brytyjczyków, wiele planowanych inwestycji na Wyspach, zostanie wstrzymana lub odwołana. Również rząd japoński wysłał ostrzeżenie pod adresem Zjednoczonego Królestwa i Unii Europejskiej. W razie opuszczenia przez Wielką Brytanię ram Wspólnoty, japońskie instytucje finansowe przeniosą się na kontynent, aby zapewnić sobie dostęp do rynku europejskiego. Znamienna była też reakcja prezydenta Obamy, który na szczycie G20 w Hangzhou przyznał, że wiele amerykańskich inwestycji w Wielkiej Brytanii będzie musiało być przejrzane na nowo w obliczu Brexitu. Nie ma wątpliwości, że nowy lokator - a raczej lokatorka - Białego Domu, podziela w tym zakresie zdanie ustępującego.

Nie tylko władze państwowe czy administracyjne przestrzegają Brytyjczyków przed opuszczenie Unii Europejskiej. Lista korporacji przemysłowych i instytucji finansowych jest znacznie dłuższa. Otwierają ją dominujące w londyńskim City amerykańskie i europejskie bank inwestycyjne. Ostrożne szacunki dziennika Financial Times mówią, że Londyn jest odpowiedzialny za 20% przychodów światowego sektora finansowego. Tak zwane „twarde’ wyjście Wielkiej Brytanii (bez taryfy ulgowej – póki co najbardziej prawdopodobna opcja) będzie kosztować budżet kraju 40 miliardów funtów przychodów, 10 miliardów utraconych podatków oraz 75 000 miejsc pracy. Tsunami może się przetoczyć również przez sektor przemysłowy. Połowa japońskich inwestycji w Unii Europejskiej skupiona jest na Wyspach. Koncerny samochodowe: Nissan, Honda czy Toyota traktowały do tej pory montownie w Zjednoczonym Królestwie jako przyczółek do ekspansji na europejskim rynku. Czy istnieje jakiekolwiek racjonalne tłumaczenie dla dalszego podtrzymywania ich działalności w obecnych lokalizacjach, jeśli wspólny rynek będzie zamknięty dla produkcji „made in UK”?

Wielka Brytania od lat jest uzależniona od inwestycji zagranicznych, które uzupełniają słabości rodzimych instytucji finansowych. Jak ładnie ujął to w słowa Mark Carney, kierujący Bankiem Anglii, Zjednoczone Królestwo musi polegać na „uprzejmości obcych” (ang. kindness of strangers), aby zasypywać deficyt handlowy - 5,2% PKB w roku 2015. Powód zależności jest banalny. Wielka Brytania nie jest w stanie sprostać światowemu popytowi na swoje produkty. Udział kraju w światowym eksporcie spadł od lat 80-tych XX wieku z ponad 5 do 2,6%, osiągając wielkość generowaną przez sześciokrotnie mniej liczną populację Belgów. Największym ciosem dla gospodarki okazał się okres Wielkiej Recesji oraz spowolnienia, które nastąpiło po niej. Zjednoczone Królestwo utraciło wówczas najbardziej liczące się rynki zbytu w szybko rozwijających się państwach tak zwanego BRIC: Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin. Uszczerbku nie da się uzupełnić w szybkim tempie. Miejsce Brytyjczyków i to mimo dewaluacji wartości funta o 20%, zajęli: Koreańczycy, Japończycy, Niemcy, a nawet Włosi.

Uzależnienie do zagranicznych funduszy ulokowanych w sektorze finansowym i produkcyjnym utrzymuje gospodarkę kraju na powierzchni, mimo że wskaźniki są najgorsze spośród państw z grupy G7. Zagrożenie Brexitem przekreśla lata tworzenia zachęcających warunków, i dobrej atmosfery, dla światowych inwestycji. W dobie globalizacji przeniesienie hal fabrycznych trwa szybko, pieniędzy – mgnienie oka.

Polacy często narzekają na proces prywatyzacyjny lat 90-tych. Trudno uwierzyć, że identyczny problem mieli Brytyjczycy. Zagraniczni inwestorzy przejęli przemysł samochodowy, stoczniowy, komputerowy, stalowy, maszyn precyzyjnych czy chemiczny. Korporacyjne giganty początku XX wieku, perły w koronie brytyjskiego przemysłu, jak Rover czy Imperial Chemical Industries, przestały istnieć. Reasumując Wielka Brytania stało się rywalem dla kontynentalnych konkurentów, dzięki niskim kosztom i taniej sile roboczej. Ważnym przymiotem – szczególnie dla firm amerykańskich – był brytyjski system prawny. Zaś koronnym argumentem – gwarantowany dostęp do wspólnego, europejskiego rynku. Wraz z wystąpieniem z Unii Europejskiej ten ostatni atut traci uzasadnienie.

Podobna rzeź niewiniątek dotknęła sektor finansowy. Giganci, pamiętający jeszcze czasy, gdy nad Imperium Brytyjskim nie zachodziło słońce, po deregulacjach sektora za czasów Margaret Thatcher, zostali wykupieni przez konkurentów ze Stanów Zjednoczonych i kontynentalnej Europy. City zatraciło swój wyspiarski charakter, stając się przystanią dla międzynarodowych drapieżników. Teraz okres prosperity może się skończyć. Jeszcze przed referendum władze Unii Europejskiej, chcąc osłabić pozycję londyńskiego City, próbowały zmienić reguły gry w zakresie usług finansowych, przenosząc ciężar operacji na nominowanych w euro papierach wartościowych do krajów, w których obowiązuje wspólna waluta. W obliczu Brexitu powyższa inicjatywa jedynie zyska nowych zwolenników, co ostatecznie zmusi międzynarodowe instytucje finansowe do opuszczenia Londynu.

Wydaje się zasadnym stwierdzenie, iż prosta chęć ograniczenia emigracji na Wyspy Brytyjskie – za czym faktycznie głosowała większość zwolenników Brexitu - w krótkim czasie doprowadzi do finansowej i przemysłowej katastrofy. Z punktu widzenia stabilności państwa dalsze prężenie muskułów i grożenie przez panią premier Theresę May szybszym wdrożeniem Artykułu 50 nie dodaje punktów w negocjacjach z Komisją Europejską. Tak zwany „hard Brexit”, opcja której z pewnością powinni uniknąć Brytyjczycy, staje się najbardziej realna. Wojna z partnerem handlowym, który pochłania blisko połowę eksportu Zjednoczonego Królestwa, wydaje się czystym samobójstwem. Zagraniczne firmy, ulokowane na Wyspach, czekają na rozwój sytuacji, ale z pewnością przeniosą się do lokalizacji wewnątrz wspólnego rynku, gdy sprawy przybiorą zły obrót. Brytyjczycy – jak donosi Guardian czy Independent - powoli dostrzegają grozę sytuacji i szukają europejskich krajów skorych do zaoferowania im swojego obywatelstwa.

Chińskie dylematy

rafal.kinowski

Nic nie odda lepiej delikatnej natury problemów, z jakimi stykają się amerykańscy giganci internetu jak Google czy Facebook w Chinach, niż wypowiedź Ren Xianlianga:

Rozbudowa internetu w Chinach zawsze cechowała polityka otwartości. Tak długo jak zagraniczne firmy internetowe będą szanowały chińskie przepisy, nie szkodząc interesom zarówno kraju, jak i konsumentów, zapraszamy je do Chin, gdzie mogą wspólnie dzielić korzyści z rozwijającego się internetu.

Gwoli ścisłości, pan Xianliang jest zastępcą dyrektora Administracji Cyberprzestrzeni - urzędu, który zarządza internetem Państwa Środka. „Polityka otwartości” oraz „chińskie przepisy”, na które powołuje się dyrektor to nic innego jak ścisły aparat cenzury, uniemożliwiający internautom poszukiwanie i publikowanie materiałów, krytycznych wobec Partii Komunistycznej. Dzięki połączeniu algorytmów oraz bezpośredniej inwigilacji, firmy internetowe – działające w Państwie Środka – współpracują z rządem na wielu płaszczyznach. Cenzorują konkretne słowa kluczowe, ograniczają i moderują dyskusje na forach, sprawdzają treść publikowanych materiałów, ale też udostępniają - na życzenie władz - prywatne dane użytkowników. Jakby tego było mało kraj jest oddzielony od reszty świata niewidocznym dla oka, ale bardziej uciążliwym Wielkim Chińskim Firewallem. Nic, na co nie wyrażą zgody urzędnicy z Administracji Cyberprzestrzeni, nie przeniknie do szukających informacji internautów.

Facebook został zablokowany w Chinach w 2009 roku, Google rok później. Obie firmy nie zgodziły się na łamanie własnych standardów i oddanie danych użytkowników przedstawicielom władz na talerzu. Na nic się też nie zdało straszenie przez zagraniczne koncerny, że ich wyjście zuboży życie lokalnych internautów. Chińczycy mają QQ, WeChat, Weibo czy Baidu i doskonale się obywają bez zachodnich mediów społecznościowych.

Jednak czasy się zmieniają, jak śpiewa tegoroczny noblista. Rynek chiński – co oczywiste – jest wielki, a liczeni w miliardach użytkownicy najpopularniejszych aplikacji działają na wyobraźnię prezesów międzynarodowych koncernów.

Zaczyna się od drobnych kroków. Facebook otworzył biuro w Pekinie, które Mark Zuckerberg odwiedził osobiście, roztaczając czar, mający złamać serca chińskim cenzorom. Z kolei pogłoski na temat Google’a sugerują, że planuje uruchomienie sklepu z aplikacjami. Jednak – jak wynika z cytowanej powyżej wypowiedzi zastępcy dyrektora – ich działanie musiałoby uwzględniać cenzurowanie treści oraz udostępnianie danych na temat osób uznanych za zagrożenie. Co przeważy? Stanie przy własnych pryncypiach czy przymknięcie oka na niewielkie niedogodności w zamian za dostęp do miliarda potencjalnych klientów?

Być może jakąś podpowiedzią - dla tych, którzy sądzą, że powyższe pytanie jest dylematem – będzie postawa Apple’a. Korporacja z Cupertino w kwietniu tego roku zamknęła dla chińskich konsumentów usługi iBook oraz iTunes. Tim Cook wie, że władzom z Pekinu nie podoba się uzależnienie od zagranicznych technologii i nie cieszy ich – w odróżnieniu od akcjonariuszy Apple’a – rosnąca sprzedaż iPhone’ów.

Jednak prezes Nadgryzionego Jabłka wie jak się wkupić w łaski Partii, a jednocześnie poprawić przychody z trzeciego największego rynku. Tydzień temu ogłoszono, że firma otworzy w przyszłym roku centrum badań i rozwoju w mieście Shenzhen, określanym jako Chińska Dolina Krzemowa. Na miejscu znajdują się fabryki i biura projektowe największych chińskich producentów (Huawei) czy firm internetowych (Tencent). Lokalne pogłoski mówią, że Apple wyłoży prawdopodobnie około 45 milionów dolarów i zatrudni około 500 inżynierów dla swojego drugiego już – oprócz zlokalizowanego w Pekinie - działu B&R w Państwie Środka.

Tak więc można się krygować – jak Facebook i Google, a można też odważnie wejść na rynek, sypnąć inwestycjami i zapewnić sobie przychylność czynnika politycznego. Wprawdzie konsumenci będą nieco inwigilowani, ale wyniki sprzedaży uciszą głos sumienia. A, że po jakimś czasie z pudełek produktów z jabłuszkiem zniknie niepokojąca dwoistość: zaprojektowane w Kalifornii, wyprodukowane w Chinach? Trudno, czasami trzeba ciąć koszty.

Jak wspierać przedsiębiorczość?

rafal.kinowski

Obywatele Stanów Zjednoczonych, być może z racji trwającej kampanii wyborczej, są karmieni frazesami, że są najbardziej przedsiębiorczym i innowacyjnym narodem. Dobrze słuchać pochwał o sobie, ale czy amerykańscy biznesmeni na nie zasługują? Wprawdzie Biały Dom wydał w zeszły czwartek oświadczenie, w którym można przeczytać: „Ameryka jest nadal najbardziej innowacyjnym krajem”, ale rzeczywistość ekonomiczna nie sprzyja przedsiębiorczości.

Badanie kreatywności biznesmenów można oprzeć na obiektywnych wskaźnikach, jak ilość zgłoszeń patentowych na milion mieszkańców (I miejsce: Korea Południowa), czy indeksie innowacyjności badanym przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (I miejsce: Szwajcaria). W obu przypadkach Stany Zjednoczone są poza podium.

Oczywiście same pozycje w rankingach niczego jeszcze nie rozstrzygają, ale ekonomiści biją na alarm, że USA stoją przed realnym problemem kryzysu innowacji i to pomimo istnienia osławionej Doliny Krzemowej. Większość amerykańskiej gospodarki jest zbudowana na barkach względnie starych korporacji-molochów. Mają one rozbudowane struktury i są zbyt zbiurokratyzowane, aby mogły się stać awangardą przedsiębiorczości. Młode, prężne startupy są mimo wszystko nieliczne i – co nie jest zaskoczeniem – nie generują dużej ilości miejsc pracy.

Dwaj naukowcy z Roosevelt Institute (RI), Mike Konczal oraz Marshall Steinbaum, opublikowali w lipcu raport pod tytułem „Strona popytowa dynamiki gospodarczej”. Do tej pory analitycy zwracali uwagę głównie na czynniki podażowe ograniczające rozwój gospodarki, takie jak licencje, pozwolenia, struktura i wiek siły roboczej, poziom rozwoju technologicznego czy restrykcje administracyjne. Okazuje się, że większość wymienionych barier została usuniętą lub nie ma już istotnego wpływu na dynamikę przedsiębiorczości. Badacze z RI wskazują na alternatywne okoliczności – będące po stronie popytowej: spadek mobilności pracowników (trudność ze znalezieniem nowej pracy po utracie poprzedniego zajęcia), obniżenie się realnych dochodów konsumentów, rosnąca finansowa nierówność na linii menadżerowie/właściciele – zatrudnieni oraz proporcjonalny wzrost ilości pracowników w dużych i starych korporacjach.

Konczal oraz Steinbaum wskazują, że w bieżących realiach ekonomicznych osoby, które zmieniają stanowiska są bardziej narażone na stagnację lub obniżenie zarobków. To powoduje, że zmniejsza się rotacja miejsc pracy. Spadek przedsiębiorczości i mobilności jest spowodowany przez zmniejszający się popyt na pracę ze strony korporacji. Pracownicy znajdując dla siebie stanowisko, wolą poddać się monotonnej ścieżce kariery wewnątrz organizacji i nie przejawiają chęci na zmianę pracodawcy czy założenie własnych firm w obawie przed spadkiem dochodów czy utratą stabilności zatrudnienia.

Powstaje pytanie czy poleganie jedynie na samodzielności i brak siatki bezpieczeństwa w razie porażki nie jest jedną z głównych przyczyn, dla której Amerykanie nie są bardziej przedsiębiorczy niż inne nacje. Obywatele Stanów Zjednoczonych od młodości są karmieni wizją, że sukces zależy od ciężkiej pracy. Kto go nie osiągnął może winić jedynie samego siebie za porażkę. Tymczasem doświadczenie sąsiedniej Kanady pokazuje, że brak zabezpieczenia społecznego może być istotnym hamulcem przed podjęciem ryzyka biznesowego.

Publikacja Krajowego Biura Badań Ekonomicznych (National Bureau of Economic Research – NBER) z lipca tego roku, skupia się nad analizą przedsiębiorczości kanadyjskich matek po wydłużeniu płatnych urlopów macierzyńskich do roku. Definiując przedsiębiorczość jako otrzymywanie przynajmniej połowy dochodów z działalności na własny rachunek, badacze zauważyli znaczący ich wzrost u młodych matek. Panie wykorzystały czas macierzyństwa do rozwinięcia firm i – co ważne – zatrudniania w nich pracowników. Będąc na rocznym płatnym urlopie, młode matki postanowiły zaryzykować otworzenie nowych przedsięwzięć, wiedząc, że w razie porażki – mogą wrócić do opuszczonych przed porodem stanowisk.

Oba przytoczone badania pokazują, że brak pewności co do przyszłości i obawa przed niepowodzeniem w poważny sposób ograniczają dynamikę rozwoju i kreatywność. Kryzys gospodarczy i późniejsze spowolnienie, poważnie podcięły skrzydła potencjalnym nowym przedsiębiorcom. Stagnacja zarobków oraz zmniejszenie możliwości znalezienia miejsca pracy w razie porażki odbierają chęci do ryzyka.

Przykład kanadyjskiego wsparcia dla młodych matek może być pouczający, ale nie gwarantuje sukcesu. Przeciwnicy programów socjalnych łatwo wykażą, że ogólny wzrost przedsiębiorczości nie był znaczący – zaledwie 2 punkty procentowe, zaś budowa systemu wsparcia – nie dość, że kosztowna - może prowadzić do uzależnienia obywateli od państwowego garnuszka.

Ciekawą inicjatywą jest, wzorowane na Francji, rozwiązanie w ramach, którego bezrobotni nie tracą prawa do zasiłków, jeśli w tym samym czasie podejmie działalność gospodarczą. Ma to gwarantować siatkę ochronną w razie porażki. Póki co główny problem polega na tym, że w razie gdy pracownik zwolni się samodzielnie, nie kwalifikują się do świadczeń. Podobne programy mogą się spotkać z zarzutem, że państwo dotuje pomysły biznesowe bez gwarancji ich powodzenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na potrzebę poszerzenia ryku pracy i zachęcenia potencjalnych przedsiębiorców do podjęcia ryzyka. Skoro obecna sytuacja gospodarcza betonuje miejsca pracy i ogranicza rynkową dynamikę, potrzeba wsparcia ze strony państwa może być istotnym czynnikiem prorozwojowym, niezależnie od krytyki konserwatywnych zwolenników samodzielności.

Przedsiębiorczości nie da się zadekretować, wynika z potrzeb i warunków. Do tej pory państwa zajmowały się likwidowaniem barier, które mogłyby hamować innowacyjność biznesmenów. Okazuje się jednak, że to może być za mało. Teraz przydałaby się inicjatywa tworząca poduszkę bezpieczeństwa dla potencjalnych przedsiębiorców, aby nie bali się podjąć ryzyka. Zwolennicy samodzielności będą z pewnością zgrzytać zębami na pomysł budowy państwa socjalnego, ale jak wynika z danych gospodarczych, obecna sytuacja ekonomiczna nie sprzyja szukaniu nowych miejsc pracy, a tym bardziej ich kreowaniu.

Czego pragnie Uber?

rafal.kinowski

Dane finansowe Ubera zazwyczaj przybierają kolor czerwony. Jeszcze pod koniec sierpnia Bloomberg poinformował, że ikona sharing economy straciła w pierwszym półroczu 2016 ponad 1,5 miliarda dolarów. To nie koniec kłopotów spółki rodem z San Francisco. Sąd okręgowy orzekł, że sposób zatrudniania kontraktorów przypomina zwykłe długookresowe umowy o etat, co może kosztować firmę 1 miliard zaległych kosztów pracy. Jakby tego było mało, kierowcy z Seattle złożyli w sądzie papiery legalizujące pierwszy związek zawodowy. Powyższe informacje jak w soczewce skupiają dwa największe problemy, przed którymi staje Uber: stosunek do konkurentów oraz organizacja pracy.

Od początku swojego istnienia spółka za wszelką cenę starała się monopolizować rynek, kupując konkurencję lub narzucając jej szaloną rywalizację cenową, doprowadzającą pozostałe biznesy na skraj opłacalności. Startup przyciągnął najwięcej funduszy przed wejściem na rynek giełdowy niż jakiekolwiek inne przedsięwzięcie, a obecna wycena wartości spółki sięga ponad 60 miliardów dolarów (od 64 do 69 mld – w zależności od źródła danych). Jest to wartość przebijająca takich gigantów jak Ford czy General Motors, które są przecież firmami z krwi i kości – zatrudniającymi setki tysięcy ludzi, posiadającymi biura projektowe i hale fabryczne. Nawet planowane tegoroczne przychody muszą budzić szacunek – 4 miliardy dolarów. Nie trudno policzyć, że poziom wyceny spółki odpowiada 16-to letnim przychodom(!). Powstaje pytanie: kiedy przyjdzie czas na zyski?

Oczywiście wycena rodem z księżyca nie musi uzasadniać bieżącej działalności spółki. Według danych prezentowanych przez Daviesa i Asher-Schapiro, aż 85% Amerykanów nigdy nie korzystało z usług podwożenia oferowanych przez Ubera (czy inne pochodne startupy). Z kolei spółka przekonuje inwestorów, że jej model biznesowy nie jest wymierzony w taksówkarzy, ale szerzej w całą idee świata transportu. Autor popularnej w Stanach Zjednoczonych książki „The Sharing Economy” Arun Sundararajan twierdzi, że gdyby Uberowi udało się przekierować 5% ze strumienia pieniędzy, który Amerykanie przeznaczają na samochody w stronę podwożenia na żądanie - przychody startupu z San Francisco wynosiłyby od 50 do 60 miliardów dolarów rocznie. To może tłumaczyć kosmiczną wartość spółki. Rzeczywiście, gdyby popularność usług, świadczonych przez Ubera, wzrosła - cześć ludzi mogłaby porzucić myśl o kupnie własnych czterech kółek. Tylko, że spółka idzie obecnie na wojnę z firmami kurierskimi czy – jak to ma miejsce w Nowym Jorku – z transportem publicznym, oferując przejazd samochodem w cenie nieco przewyższającej wartość jednorazowego biletu do metra.

Nie od dziś widmo – a startupy, nawet takie jak Uber czy Airbnb też podlegają prawom ekonomii, że zdobywanie udziałów w rynku kosztuje. Według danych Bloomberga przewoźnik z San Francisco stracił na walce cenowej 2 miliardy dolarów w roku 2015 i 1,3 miliarda w bieżącym. Poza tym Uber nie zawsze wychodzi z potyczki zwycięsko. Wojna na wyniszczenie z Chinach pochłonęła miliard dolarów, a ostatecznie udziały w rynku zostały odsprzedane lokalnej firmie Didi. Był to jedyny kwartał, gdy spółka była na plusie.

Ogólna reguła napędzająca działalność Ubera polega na jak najszybszym wyekspediowaniu środków pozyskanych od inwestorów na walkę o udziały w rynku. Sposób działania przyjęty przez właścicieli wydaje się słuszny. Ośmiu na dziesięciu kierowców w Stanach Zjednoczonych jeździ dla Ubera, a inwestorzy są nadal skłonni do podejmowania ryzyka finansowania spółki mimo, że przynosi duże straty. Nadrzędnym celem wydaje się całkowita monopolizacja rynku usług podwożenia klientów, poprzez oferowanie jak najtańszych przejazdów.

Już jakiś czas temu prezes, Travis Kalanick, twierdził, że jego spółka nie potrzebuje kolejnych rund finansowania, ale nie ma zamiaru ich odpuścić, gdyż każdy dolar, który trafia do Ubera, nie zasila konta konkurencji. W świetle tego stwierdzenia nawet ostatni zakupy dokonane przez startup ze słonecznej Kalifornii w firmę produkującą samojazdy i technologię ich obsługi (za bagatela 500 milionów dolarów), mają jedynie utrzymać rywali na dystans oraz pokazać, że spółka trzyma się mocno w wyścigu o nowe technologie.

Jedynym poważniejszym problemem spółki – poza traceniem miliardów dolarów – jest organizacja pracy kierowców. Uber boryka się z kłopotem większości spółek z obszaru zwanego gospodarką dzielenia się. Ich wyjściem z sytuacji jest podzielenie się z kierowcami ryzykiem prowadzenia działalności. Zdumiewającym jest jak dobrze spółka radzi sobie pod presją ciągłych konfliktów sądowych z niezadowolonymi kontraktorami. Uber jest w trakcie negocjacji kilku odszkodowań dla byłych współpracowników z Kalifornii, Massachusetts i Nowego Jorku – po około 100 milionów dolarów każde. Jednak do tej pory unikał, dzięki pracy ponad 250 lobbystów – działających na poziomie stanowym oraz federalnym, poważniejszych utrudnień w prowadzeniu działalności. Dopiero sędzia okręgowy Edward Chen orzekł, że kalifornijski startup może być odpowiedzialny za traktowanie kierowców jak podwykonawców, a nie pełnoetatowych pracowników. Koszty ewentualnych roszczeń będą sięgać powyżej miliarda.

Faktycznie, gdyby nie cholerni kierowcy i ich żądania, biznes Ubera kręciłby się bez problemów. Być może prezentacja w Pittsburghu z sierpnia tego roku miała służyć postraszeniu ewentualnych roszczeniowców. Po ulicach miasta sunęły samojazdy z logiem Ubera (to prawdziwa rzadkość, bo spółka nie lubi się chwalić pojazdami swoich kierowców). Wydaje się, że nie tylko miały reklamować postęp firmy na polu absorpcji nowych technologii, ale pokazać kontraktorom, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Tyle tylko, że w pełni zautomatyzowane pojazdy to nadal pieśń przyszłości. Google – technologiczny lider w tej dziedzinie – szacuje, że upłynie jeszcze 5 lat zanim pojazdy autonomiczne wyjadą na ulicę jako pełnoprawni uczestnicy ruchu. Dla spółki tracącej pieniądze i skonfliktowanej z kierowcami może to być o kilka lat za dużo.

Uber zaczyna walkę z czasem. Biznes plan spółki zakłada, że uda się wyżąć koszty pracy tak dalece, aby prześcignąć wszelką konkurencję, a jednocześnie przekonać konsumentów, że nie warto kupować własnego samochodu. Dodatkowo model rozwoju musi być tak prosty, aby bez problemu był aplikacyjny wszędzie, na całym świecie, bez generowania dodatkowych kosztów. Uber ma szansę na sukces tylko w momencie gdy stanie się monopolem, a kierowców zastąpi robotami. Wówczas przyjdzie czas na zyski. Tylko czy inwestorzy naprawdę czekają na taki Nowy Wspaniały Świat?

Niezły Czad

rafal.kinowski

Wydawało się, że wraz z uzyskaniem niepodległości przez państwa afrykańskie, zachodnie koncerny nie będą bezkarnie korzystały z zasobów naturalnych byłych kolonii. Oczywiście nic podobnego nie miało miejsca. Wprawdzie władza wykonawcza czy ustawodawcza – często fasadowa – przechodziła w ręce lokalnych kacyków, ale firmy operujące w regionie nie miały zamiaru oddać kontroli nad swoimi włościami.
Wszystkim, którzy chcieliby poznać kulisy dekolonizacji Czarnego Lądu polecam książkę „Treasure Islands” Nicholasa Shaxsona.
Biorąc pod uwagę niekorzystną sytuację bazową, tym bardziej warto spojrzeć na decyzję, która zapadła w tym tygodniu w Czadzie.

Sąd Najwyższy Czadu ogłosił werdykt, mogący się okazać przełomowym dla zachodnich koncernów, pozyskujących surowce mineralne, których wydobycie i sprzedaż stanowi fundament dochodów wielu gospodarek afrykańskich. Sędziowie wezwali Exxon Mobil do zapłaty 74 miliardów dolarów grzywny z powodu unikania zobowiązań podatkowych. Powodem nałożenia kary finansowej była skarga ministra finansów. Dodatkowo spółka musi uregulować ponad 800 milionową daninę z tytułu opłat licencyjnych za eksploatację złóż ropy naftowej. Rzecznik korporacji ostro krytykuje orzeczenie sądu, wyrażając obawy co do dalszych kroków władz afrykańskiego państwa.

Czad jest stosunkowo młodym graczem na rynku wydobycia ropy naftowej. Produkcję rozpoczął 13 lat temu, a dopiero w roku 2015 roku osiągnęła ona wielkość 120 tysięcy baryłek. Zanim sprzedaż surowca stała się znaczącą pozycją w budżecie, ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły się załamywać, pociągając za sobą wyniki gospodarcze kraju. Jeszcze w 2014 roku tempo wzrostu PKB wynosiło blisko 7%, ale obniżka cen ropy naftowej spowodowała jego stopnienie do 2,6%.

Nałożenie na Exxona kary nie jest tylko doraźną próbą ratowania budżetu Czadu, choć zasądzona kara stanowi równowartość niemal siedmioletniego PKB kraju. Czadyjskim władzom zależy na znalezienie rozwiązania systemowego, które ukróci drenaż państwowej kasy.

Już w 2006 roku prezydent Idriss Deby nakazał dwóm międzynarodowym koncernom: malezyjskiemu Petronasowi oraz amerykańskiemu Chevronowi opuszczenie terytorium kraju w ciągu 24-ech godzin, jeśli nie spłacą zobowiązań podatkowych. Sprawa została później uładzona, ale władze wzięły na celownik kolejne zachodnie koncerny, które nie rozliczają z fiskusem swojej działalności. W 2014 roku rząd domagał się od konsorcjum Exxona, Petronasa i Chevronu ponad 800 milionów dolarów zaległych podatków.

Czad nie jest pierwszym krajem afrykańskim, który występuje przeciw międzynarodowym korporacjom. Sąsiednia Nigeria domagała się od największego operatora telekomunikacyjnego w Afryce, MTNu, ponad 5-ciu miliardów dolarów za nieodłączenie od sieci niezarejestrowanych kart SIM. Spółka po porozumieniu się z władzami, zapłaciła 1,7 miliarda dolarów kary.

Odzyskanie niepodległości okazało się dla państw afrykańskich daleko łatwiejsze od uwolnienia się z kleszczy międzynarodowych koncernów. Dopiero po pół wieku pierwsze kraje stawiają się ostro dalszemu drenowaniu ich budżetów. Wiele korporacji trzymało na Czarnym Lądzie jedynie fasadowe spółki, które wyprowadzały zyski i surowce, do firm rejestrowanych w rajach podatkowych albo bezpośrednio, w krajach zachodnich.

Oczywiście kraje afrykańskie też nie są bez winy. Przez lata władze tolerowały grabież i nieczyste rozliczenia w zamian za korzyści majątkowe. Niektóre państwa, jak na przykład, Liberia – nie posiadając znaczących zasobów naturalnych – stała się rajem podatkowym, za pośrednictwem którego działają setki tysięcy mniej lub bardziej legalnych spółek, z utajnionymi udziałowcami, trefnymi akcjonariuszami czy „papierowymi” zarządami.

© Wyzwania nowoczesnego świata
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci